אי שניות

1

מהי אי שניות?

הראייה הנון דואלית מציעה, למי שמעוניין, לאתגר את תפיסת המציאות הדואליסטית, הנפרדת, שבה אנו חיים כבני אדם. המסגרת באה לתת מענה לשאלות כמו מהו טבע המציאות שבה אנו חיים, מהו המקור לסבל פסיכולוגי, מה הפתרון שקיים כדי להתמודד עם סבל זה, שאלות לגבי חיים ומוות ועוד.

התפיסה הדואליסטית, נגזרת מהראייה המטריאליסטית, שמניחה שהעולם שבו אנו חיים עשוי מריבוי של חומרים ואובייקטים מופרדים, העשויים מחומרים פיזיים ברי מדידה. האלטרנטיבה המוצעת על פי תפיסה זו היא ש"מעבר" למציאות האובייקטיבית שבה אנחנו חיים קיימת מציאות אחת, מאוחדת, לא נפרדת, לא דואליסטית שעשויה מ"חומר" שאיננו פיזי ואיננו מדיד בצורה אובייקטיבית. ההבנה הנון דואליסטית היא בעצם הבסיס שעליו נשענות הדתות והמסורות הרוחניות, לפני שהן הופכות לממוסדות ומאורגנות.

כאשר מתגלה לאדם הבנה נון דואליסטית באופן ספונטני או דרך חקירה / לימוד, הוא יחווה מעין "הצצה" למצב המאוחד, וכתוצאה מכך יעלו בו תחושות של שמחה, רוגע וסיפוק ללא כל סיבה אובייקטיבית חיצונית.

תחושת הנפרדות נחווית על ידי בני אדם כסבל פסיכולוגי שמתבטא בדרך כלל בתחושות של עצב, פחדים שונים, חרדות, כעסים ותוקפנות לא מווסתת, אשמה מכבידה, בדידות, בלבול, חשדנות, אמביוולנטיות, תחושות של שעמום וריקנות, ניכור, רגישות ופגיעות יתר, בלבול בזהות ועוד. כאשר רגשות אלו נחווים לאורך זמן, בסיטואציות חיים שונות הם עלולים להוביל למצוקה ולקשיים משמעותיים בתפקודו של האדם. הדבר יקבל ביטוי בדרך כלל במישור הבין אישי, כקשיים באינטימיות, קשיים במישור התעסוקתי, בעיות בזהות, נטייה להתמכרויות והתנהגויות המאופיינות בהרס עצמי ובהפרעות נפשיות שונות ומגוונות.

בכל המצבים שתוארו האדם מרגיש מנוכר ומבודד, מנותק מעצמו ומסביבתו, נפרד מהעולם ומכל מה שקורה סביבו.

תחושות של אחדות, שקט, שמחה ושלמות נחוות על ידנו פעמים רבות, אך הן בדרך כלל מגיעות כתוצאה מאינטראקציה עם משתנה חיצוני ומקושרות ישירות אליו: דרך מפגש עם אדם אהוב, חשיפה לטבע מרהיב, הקשבה ליצירה מוזיקלית מופלאה, לאחר שהשגנו הישג שאליו שאפנו, כשאנחנו טועמים מאכל טעים, ועוד. מה שמאפיין את כל החוויות שתוארו הוא שהן זמניות, יש להן התחלה וגם סוף, לכן הן אף פעם לא באמת מספקות לכשעצמן.

הבנה נון דואלית מאפשרת את אותן התחושות של שמחה, רוגע וסיפוק, אך הדבר עומד בפני עצמו. בעזרת הבנה נכונה, לאורך זמן ניתן "לגשת"  למקום הזה ללא כל צורך בעזרים חיצוניים, ובסופו של דבר לעבור תהליך של התייצבות שיבוא לידי ביטוי בשיפור משמעותי בכל הרבדים של החיים.