פסיכולוגיה של החופש

44

פסיכולוגיה של החופש היא פלטפורמה המאפשרת שילוב של גישות ותיקות וחדשות, של ידע פסיכולוגי מודרני ושל ידע רוחני על זמני.

הפסיכולוגיה הקלינית צברה ידע רב על המבנה הנפשי והמצבים הנפשיים של האדם המודרני. תיאורטיקנים רבים ניסו לשים על גבי נייר את מה שהם ראו בקליניקה ובעולם המחקר, וגם את מה שהם הרגישו שעזר להשיג הקלה וריפוי בקרב האוכלוסייה שאיתה הם עבדו. כיום הצטברו ידע ותאוריות רבות ומגוונות, וכן טכניקות וכלים שמסייעים לבני אדם רבים שחווים סבל פסיכולוגי למצוא ריפוי משמעותי ויעיל. מעבר לצד התאורטי, הצטבר גם ידע רב על האתגרים, הסכנות שבדרך והאחריות הרבה שיש למטפל כאשר אדם בוחר "להפקיד" את נפשו ואת כאביו בידיו. ידע חשוב זה תורגם במשך הזמן להבנת החשיבות של הגדרת הגבולות במסגרת הטיפולית ושל הקודים האתיים השומרים על המטופלים. ההבנות שנצברו לאורך השנים עוזרות למנוע טעויות ופגיעה באנשים שבאים לבקש עזרה.

הטיפול הפסיכולוגי מותאם ספציפית לאדם שמגיע לטיפול, כלומר כל אדם נתפס כסובייקט שיש להתאים את המסגרת הטיפולית אליו ולקשיים הספציפיים שאיתם הוא מגיע.

לעומת הטיפול הפסיכולוגי, הידע הרוחני יוצא מנקודת הנחה, שהבעיות והקשיים שלנו כבני אדם הם לא אישיים. כילדים אנחנו מזדהים באופן לא מודע עם כאב ופחדים קולקטיביים רבים כתוצאה מהעובדה שגדלנו בסביבה מסוימת. הזדהות זו, באופן לא מודע בעצם, מנתקת אותנו מעצמנו ומהטבע האמיתי שלנו, ויוצרת אצלנו סבל פסיכולוגי מתמשך. התהליך הרוחני עוזר לנו להבין את מה שאנחנו באמת, ועוסק יותר בגילוי של היכולת להיות רגועים, מסופקים ושמחים ללא כל סיבה חיצונית.

הידע הרוחני הספציפי שמועבר במסגרת הטיפולית נקרא אי-שניות (Non Duality). זהו ידע שאיננו מבוסס על תפיסות עולם, דעות, רעיונות או אמונות. הלימוד מבוסס אך ורק על החוויה הישירה של מי שחווה אותה, ובכך גם טמונה עוצמתו. כשהדברים מובנים ברמה החווייתית אז הם ברורים מאוד, ואם הם לא נחווים, אז לא תהיה הבנה, וגם לא יתאפשר שום שינוי.

המסורות הרוחניות העיקריות שמהן נלקחה ההשראה ושבהן נעשה שימוש, הן, בין היתר, האדוויטה וודנטה והטנטרה שלקוחה מהשיוואיזם הקשמירי.

המסגרות התאורטיות שבהן נתנסה הן עבודת הצל, תאוריות יחסי אובייקט ומסגרות תאורטיות נוספות.

הפסיכולוגיה של החופש היא מסגרת אשר מספקת ידע מעשי ומהימן, אשר יכול לסייע לכל מי שמעוניין, לעבור תהליך טרנספורמטיבי עמוק של גילוי עצמי וריפוי עמוק.