יוגה של החושים והגוף

4

טכניקות מדיטטיביות שלקוחות מהטנטרה יוגה הקשמירית (Kashmir Shivaism Tantric Yoga) ומאפשרות חקירה עמוקה ויסודית של תחושת הנפרדות שאנו חווים כבני אדם. החקירה נעשית דרך שני ערוצים: האחד הוא הגוף, והשני הוא חמשת החושים – ראייה, ריח, טעם, מגע ושמיעה.

לאורך זמן, תוך כדי תהליך החקירה, מתקבלת בהירות עמוקה לגבי מי שאנחנו ברמה החווייתית. כתוצאה מהבנות אלו מתאפשרת הרפיה עמוקה, ובנוסף, מתאפשר זיהוי של כאב רגשי ש"תקוע" בגוף – ונפתחת אפשרות לכאב הזה להשתחרר. המשמעות הישירה של שחרור הכאב היא ירידה משמעותית בתגובתיות הרגשית, או במילים אחרות – ירידה משמעותית של הסבל הפסיכולוגי שנחווה ביום-יום. אפשר להגיד שהטכניקות שנלמדות עוזרות "לתכנת" את הגוף הפיזי חזרה למצב של גוף אורגני, רגוע ולא תגובתי.

הדרך הטנטרית יכולה לעזור מאוד לכל מי שנפתח לעולם הרוח, חווה הבנות משמעותיות לגבי עצמו, אך עדיין מרגיש תקיעות והזדהות עם תחושות של נפרדות במהלך היום-יום.

כלים אלו הינם בעלי פוטנציאל אדיר ליצור הבנה ושינוי משמעותיים, אך דורשים סקרנות, סבלנות והתמדה כדי שניתן יהיה "לזכות" בפירות שהדרך מציעה.

חשוב לציין כי דרך זו איננה קשורה לתהליכים של התפתחות מינית ומיניות באופן כללי.

הדרך הטנטרית מעודדת "לפגוש" את החיים. למעשה, דרך חיי היום-יום (מערכות יחסים, עבודה, פנאי ועוד) נפתחת אפשרות לפגוש כאב סמוי ובעצם להפוך כל הזדמנות כזו לבעלת פוטנציאל לריפוי עמוק.